Opis. Bylina wysokości 5-25 cm, naga, tworząca gęste darnie. Łodyżki cienkie, w dole zwykle rozgałęzione, 4-kanciaste. Liście po 5-8 w okółkach, siedzace. blaszka lisciowa ciemnozielona, wąsko odwrotnie jajowata, z krótkim, ostrym koniuszkiem, całobrzegowa. Kwiatostan w postaci luźnej, skąpokwiatowej wiechy w szczytowej części łodygii gałązek bocznych. Kwiaty wonne, o barwie białej, na krótkich szypułkach. Kielich niewyraźny. Korona o średnicy 3,5-4 (4,5) mm, z bardzo krótką rurką i 4 łatkami. Preciki4, przyrośnięte do rurkikorony. Słupek 1. Owoce w postaci czarnych, jednonasiennych rozłupek długosci 1,4 - 1,7 mm, na powierzcni z drobnymiostrymi brodawkami.
Kwitnie od czerwca do sierpnia (rzadko do września).
Występowanie. Występuje na stanowiskach w pietrze subalpejskim w obrębie rezerwatów ścisłych w Karkonoskim Parku Narodowym.
Siedlisko. Płytkie gleby mineralne wytworzone ze skałbazaltowych oraz porfirowatych granitów. Zasiedla pólki skalne, piagi i stożki nasypowe w kotłach polodowcowych; występuje równiez na ubogich murawach wysokogórskich.
Zagrożenie i ochrona. Gatunek objęty Dyrektywą Siedliskową, zamieszczony na "Czerwonej Liscie IUCN" oraz w polskiej czerwonej księdze roślin" jako krytycznie zagrożony. Źródłem zagrożenia małych populacji tej bardzo rzadkiej rośliny mogą być zarówno czynniki naturalne, jak i antropogeniczne. Od 2004r. podlega ochronie ścisłej.
Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006