Przetacznik alpejski

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Veronica alpina L.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Przetacznik alpejski
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Gatunek podelementu arktyczno-alpijskiego. Tworzy niskie, luźne darnie. Łodyga prosta, wzniesiona lub podnosząca się o wysokości 5-15(20)cm, ulistniona na całej wysokości. Posiada nadziemne, cienkie i długie kłącza oraz pełzające rozłogi. Kwiaty zebrane w krótki i zbity kwiatostan na szczycie łodygi. Kwiaty nieliczne, ciemnoniebieskie, o średnicy 5-7mm i wąskoeliptycznych działkach. Owoc to owłosiona torebka około dwukrotnie dłuższa od kielicha. Jest płaska, siniejaca, odwrotnie jajowatoeliptyczna i pęka na szczycie. Zawiera liczne, drobne nasiona. Kwitnie od czerwca do lipca, zapylana głównie przez owady. 

Występowanie. W Polsce znany głównie z wyższych położeń w Karpatach Zachodnich. w Sudetach bardzo rzadko znajdowany, tylkow Karkonoszach. na przełomie XVIII i XIX wieku, według Fieka podawany był przez Krocera i Ludwiga z otoczenia Małego Stawu i z Polany, w pobliżu nieistniejącego obecnie schroniska oraz ze śniezki. W miejscach tychpó.źniej był jednak bezskutecznie poszukiwany. Według Schubego występował także  w wWielkim Śnieznym Kotle (data 1885r.) i Małym Śnieżnym Kotle. Na żadnym ze stanowisk nie był od dawna potwierdzany, choć nadal może na nich występować. Niezbedne jest zatem podjęcie intensywnych poszukiwań przetacznika alpejskiego.

Siedlisko. Porasta obrzeża wyleżysk, skały, żwirki, murawy naskalne, rośnie wzdłuż potoków. Występuje od regla dolnego po piętro halne.

Zagrożenie i ochrona. Ze wzgledu na niewystarczające dane gatunek otrzymał kategorię DD.

Źródło. Zagrożone Gatunki Flory Naczyniowej Dolnego Śląska, Instytut Biologii Roślin UW, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Pro Natura", Wrocław 2003

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:DD - o niedostatecznych danych

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytonasienne
Rząd:jasnotowce
Rodzina:babkowate
Rodzaj:przetacznik
Gatunek:Przetacznik alpejski

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_M_Malicki.JPG 161,75 kB
fot_M_Malicki1.JPG 167,07 kB
fot_M_Malicki2.JPG 218,50 kB