Opis. Bylina osiągająca 1,4 m wysokości. Łodyga w dole często czerwonawo zabarwiona, podłużnie bruzdowana, w środku pusta. Liście dolne długoogonkowe, 2-3-krotne pierzasto złożone; listki trójkątnejajowate, na szczycie zaostrzone, brzegiem nierówno ząbkowano piłkowane, spodem na nerwach szorstko owłosione. Kwiaty skupione w baldaszki, z listkami pokrywek w nasadzie; baldaszki w liczbie 8-30 tworzą baldach złożony. Płatków korony 5, o barwie białej, z końcami zagiętymi do środka. Owocki (rozłupki) długości 4-6 mm, z żeberkami. Kwitnie od lipca do września. Populacje są zwykle dość duże. Tworzy skupienia po kilkanaście osobników na 1 m2. Do najliczniejszych należą m. in. populacje nad jeziorem Mórka w Dalewie, w Królewinach, a także w Bujałach w dolinie Rokietnicy.
Występowanie. Podawany z ponad 100 stanowisk, głównie w Polsce środkowej. Na wielu z nich zaginął. Obecnie największe zagęszczenie stanowisk stwierdzono na Pojezierzu Wielkopolskim i Kujawskim oraz na Wyżynie Lubelskiej.
Siedlisko. Jest najczęściej składnikiem wilgotnych łąk trzęślicowycowych i ostrożeniowych. Rzadziej spotykany na łąkach turzycowych oraz w ziołoroślach olsowych, zwłaszcza olsie porzeczkowym. Gatunek związany z siedliskami wilgotnymi. Rośnie na glebach mułowo-torfowych i mineralno-torfowych, które wykazuja odczyn słabo kwaśnego do zasadowego.
Zagrożenie i ochrona. Gatunek zagrożony wyginięciem zamieszczony w "Polskiej czerwonej księdze roślin" oraz objety Dyrektywą Siedliskową. Głównym źródłem zagrożenia gatunku są zmiany siedliskowe spowodowane osuszaniem wilgotnych łąk.
Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006