Opis. Bylina 20-50(70) cm wysokości. Łodyga dość gruba, w dolnej części ulistniona. Liście bezogonkowe, obłe, dęte. Na szcycie łodygi gęsty, złożony z licznych kwiatów, kulisty lub półkulisty baldach, w nasadzie z 2-3 razy krótszymi od niego, szerokojajowatymi listkami okrywy. Kwiaty na nieco krótszych od nich szypułkach, z 6 równowąskolancetowatymi działkami okwiatu, długosci 10-15 mm, o barwie różowej lub fioletowej, z ciemniejszym prążkiemna grzbiecie. Pręciki w liczbie 6, krótsze od działekokwiatu lub co najwyżej takiej samej długosci; ich nitki zrośnięte w dole z sobą i z działkami. Owoc w postaci torebki. kwitnie od czerwca do września.
Występowanie. Znany z nielicznych stanowisk w Karkonoszach (Mały i Wielki Śnieżny Kocioł, Kocioł Wielkiego i Małego Stawu, Czarny kocioł i Dolina Łomniczki) oraz w Beskidzie Żywieckim na Pilsku.
Siedlisko. Występuje na torfowiskach niskich i w źródliskach; rzadziej w ziołoroślach i traworoślach na glebach słabo kwaśnych lub zasadowych.
Zagrożenie i ochrona. Od 2004 r. podlega ścisłej ochronie prawnej. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie, zamieszconym w "Polskiej czerwonej księdze roślin". Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego niektóre stanowiska czosnku syberyjskiego zagrożone sa w skutek obrywów skalnych i osuwisk oraz erozji na stromych zboczach. Na Pilsku gatunek zagrozony z powodu intensywnego ruchu turystyczengo, zarówno w okresie letnim jak i zimowym.
Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006