Czosnek syberyjski

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Allium sibiricum
*Nazwa taksonomiczna (polska):Czosnek syberyjski
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Bylina 20-50(70) cm wysokości. Łodyga dość gruba, w dolnej części ulistniona. Liście bezogonkowe, obłe, dęte. Na szcycie łodygi gęsty, złożony z licznych kwiatów, kulisty lub półkulisty baldach, w nasadzie z 2-3 razy krótszymi od niego, szerokojajowatymi listkami okrywy. Kwiaty na nieco krótszych od nich szypułkach, z 6 równowąskolancetowatymi działkami okwiatu, długosci 10-15 mm, o barwie różowej lub fioletowej, z ciemniejszym prążkiemna grzbiecie. Pręciki w liczbie 6, krótsze od działekokwiatu lub co najwyżej takiej samej długosci; ich nitki zrośnięte w dole z sobą i z działkami. Owoc w postaci torebki. kwitnie od czerwca do września.

Występowanie. Znany z nielicznych stanowisk w Karkonoszach (Mały i Wielki Śnieżny Kocioł, Kocioł Wielkiego i Małego Stawu, Czarny kocioł i Dolina Łomniczki) oraz w Beskidzie Żywieckim na Pilsku.

Siedlisko. Występuje na torfowiskach niskich i w źródliskach; rzadziej w ziołoroślach i traworoślach na glebach słabo kwaśnych lub zasadowych.

Zagrożenie i ochrona. Od 2004 r. podlega ścisłej ochronie prawnej. Jest gatunkiem narażonym na wyginięcie, zamieszconym w "Polskiej czerwonej księdze roślin". Na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego niektóre stanowiska czosnku syberyjskiego zagrożone sa w skutek obrywów skalnych i osuwisk oraz erozji na stromych zboczach. Na Pilsku gatunek zagrozony z powodu intensywnego ruchu turystyczengo, zarówno w okresie letnim jak i zimowym.

Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin i grzybów w Polsce
Kategoria zagrożenia gatunku:V - Narażone- zagrożone wyginięciem

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytonasienne
Rząd:szparagowce
Rodzina:czosnkowate
Rodzaj:czosnek
Gatunek:Czosnek syberyjski

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_K_Chwistek-Allium sibiricum-2010-2.jpg 192,63 kB
fot_M_Malicki.JPG 290,75 kB
fot_M_Malicki1.JPG 176,86 kB
fot_M_Malicki2.JPG 341,67 kB
fot_K_Chwistek2-Allium sibiricum-2010-1.jpg 255,28 kB