Brzoza karłowata

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Betula nana L.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Brzoza karłowata
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Krzew jednopienny, do 50 cm wysokości, wyjątkowo do 2 m. Gałązki za młodu omszone, a później łysiejące. Liście z bardzo krótkimi ogonkami, okrągławe, długości 4-15 mm i szerokosci 5-15 mm, zwykle z 2-3 parami nerwów bocznych, za młodu owłosione i pokryte żywicznymi gruczołkami, później nagie. Kwiaty męskie i żeńskie w oddzielnych kwiatostanach; kotki męskie ustawione wierzchołkowo lub bocznie ,wałeczkowate, krótkie długości 5-15 mm, kotki żeńskie po 1 na bocznych krótkopedach, w okresie owocowania do 15 mm długości. Owocem jajowaty orzeszek ze skrzydełkami. Krzyzuje się z brzozą brodawkowatą i brzozą omszą. Kwitnie w kwietniu; kwiaty są wiatropylne. Poszczególne populacje liczą od kilkuset do kilku tysięcy osobników. W rezerwacie Linie brzoza karłowata tworzy zwarty łan, zajmując powierzchnie około 1 ha.

Występowanie. Jest gatunkiem bardzo rzadkim, znany zaledwie z 3 stanowisk: rezerwat Linie koło Dąbrowy Chełminskiej, Torfowisko pod Zieleńcem między górami Orlickimi a Bystrzyckimi oraz Torfowisko Izerskie w Górach Izerskich. Stanowisko podawane z torfowisk nowotarskich od dawna niepotwierdzone.

Siedlisko. Rośnie na torfowiskach wysokich, rzadziej przejściowych

Zagrożenie i ochrona. Głównym zagrożeniem dla brzozy Karłowatej mogą być zmiany stosunków wodnych w bliskim otoczeniu jej stanowisk. Na torfowisku w rezerwacie Linie pewnym źródłem zagrożenia była - skutecznie powstrzymana - ekspansja brzozy omszonej i związany z tym wzrost ocienienia światłolubnej brzozy karłowatej. Gatunek zamieszczony w "Polskiej czerwonej księdze roślin".

Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006

Kategoria zagrożenia wg:Polska Czerwona Księga Roślin
Kategoria zagrożenia gatunku:1.3 EN (endangered)

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytonasienne
Rząd:bukowce
Rodzina:brzozowate
Rodzaj:brzoza
Gatunek:brzoza karłowata

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_Saxifraga.JPG 64,91 kB
fot_Saxifraga2.JPG 56,25 kB
fot_Saxifraga1.JPG 189,21 kB