Przymiotno alpejskie

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Erigeron alpinus L.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Przymiotno alpejskie
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Łodyga wzniesiona, pojedyncza lub rozgałęziona o wysokości od 2-20 cm, wyjątkowo do 40 cm. Jest zielona i szorstko owłosiona. Liście dolne jajowatolancetowate lub odwrotnie jajowate, czasami łopatkowate, krótkoogonkowe. Liście środkowe i górne coraz mniejsze, siedziące. Wszystkie obustronnie owłosione. Kwiaty zebrane w jeden lub kilka koszyczków o średnicy 2-3 cm. Kwiaty dwojakiego rodzaju, wewnetrzne kwiaty w koszyczku to obupłciowe kwiaty rurkowate, żółtawe lub czerwone na szczytach, brzeżne to żeńskie kwiaty języczkowe różowe lub purpurowe.

Występowanie. Występuje w górach Europy. W Polsce występuje tylko w Tatrach i jest bardzo rzadki. Podawany z dwóch stanowisk: Wyżnie na Dolinie Małej Łąki oraz pod Rzędami Tomanowymi na wys. 1520-1700 m n. p. m. Populację licząca 7 osobników odkryto (nowo) na północno-zachodnim stoku Ciemniaka na wys. 1900-1950 m n.p.m. co stanowi najwyżej położone stanowisko przymiotna w Tartrach polskich. 

Siedlisko. Rośnie głównie na podłożu wapiennym, w murawach na świetlistych miejscach.

Zagrożenie i ochrona. Gatunek nie ma statusu prawnie chronionego - w Polsce występuje wyłącznie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego gdzie i tak podlega ochronie. Występuje tylko w liczbie ok. 10 kwitnących okazów tak więc jest krytycznie zagrożony. Na Dolinie Małej Łaki przyczyną wyginięcia najprawdopodobniej było zarośnięcie jego stanowiska przez wysokie trawy i dziurawiec. 

Źródło: Rośliny tatrzańskie, Z. Radwańska-Paryska, Warszawa 1988; 

Kategoria zagrożenia wg:Polska Czerwona Księga Roślin
Kategoria zagrożenia gatunku:1.2 CR (critical)

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:astrowce
Rodzina:astrowate
Rodzaj:przymiotno
Gatunek:Przymiotno alpejskie

Zdjęcia

brak danych
Ikona Plik Rozmiar