Opis. Bylina należąca do rodziny czosnkowatych. Budowa morfologiczna: głąbik o wysokości od 20 do 60 cm. Pod ziemią znajduje się skośne i grube kłącze oraz liczne cabulki o wrzecionowatym kształcie, okryte brynatnymi włóknami. Liście 2 lub 3 duże i sztywne, krótkogonkowe, podłużne i lancetowate. Kwiaty zebrane w kulisty baldach. Okrywa baldachu jest tak długa jak on sam o bialawym zabarwieniu, 1-2 klapowa. Pręciki dłuższe od działek.
Występowanie. Środkowoeuropejski, górski gatunek, znany z rozproszonych stanowisk w Karpatach i Sudetach ora na wyżynach wschodniej i środkowej części Polski. W Sudetach rośnie jedynie w Karkonoszach. Jego znane od dawna stanowiska utrzymują sie w kotłach:Jagniątkowskim, Małym i Wielkim Śnieżnym Kotle, a takze w dolinie Łomniczki i w otoczeniu Małego Stawu.
Siedlisko. Spotkać go można na murawach górskich i w widnych lasach.
Zagrożenie i ochrona. Zmniejsza się liczebność populacji w dolinie Łomniczki i w otoczeniu Małego Stawu. Przyczyną zanikania może być wysychanie wysięków wody na zboczach, związane z obniżaniem zasobów wodnych terenu i procesy geomorfologiczne np. obsuwanie się płytkiej gleby.Takson uznany na Dolnym Śląsku za krytycznie zagrożony (CR).
Źródło: Zagrożone Gatunki Flory Naczyniowej Donego Śląska, Instytut Biologii Roślin UW, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Pro Natura", Wrocław