Czosnek siatkowaty

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Allium victorialis
*Nazwa taksonomiczna (polska):Czosnek siatkowaty
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Bylina należąca do rodziny czosnkowatych. Budowa morfologiczna: głąbik o wysokości od 20 do 60 cm. Pod ziemią znajduje się skośne i grube kłącze oraz liczne cabulki o wrzecionowatym kształcie, okryte brynatnymi włóknami. Liście 2 lub 3 duże i sztywne, krótkogonkowe, podłużne i lancetowate. Kwiaty zebrane w kulisty baldach. Okrywa baldachu jest tak długa jak on sam o bialawym zabarwieniu, 1-2 klapowa. Pręciki dłuższe od działek. 

Występowanie. Środkowoeuropejski, górski gatunek, znany z rozproszonych stanowisk w Karpatach i Sudetach ora na wyżynach wschodniej i środkowej części Polski. W Sudetach rośnie jedynie w Karkonoszach. Jego znane od dawna stanowiska utrzymują sie w kotłach:Jagniątkowskim, Małym i Wielkim Śnieżnym Kotle, a takze w dolinie Łomniczki i w otoczeniu Małego Stawu. 

Siedlisko. Spotkać go można na murawach górskich i w widnych lasach. 

Zagrożenie i ochrona. Zmniejsza się liczebność populacji w dolinie Łomniczki i w otoczeniu Małego Stawu. Przyczyną zanikania może być wysychanie wysięków wody na zboczach, związane z obniżaniem zasobów wodnych terenu i procesy geomorfologiczne np. obsuwanie się płytkiej gleby.Takson uznany na Dolnym Śląsku za krytycznie zagrożony (CR).

Źródło: Zagrożone Gatunki Flory Naczyniowej Donego Śląska, Instytut Biologii Roślin UW, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Pro Natura", Wrocław

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin i grzybów w Polsce
Kategoria zagrożenia gatunku:E - Wymierające

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytozalążkowe
Rząd:szparagowce
Rodzina:czosnkowate
Rodzaj:czosnek
Gatunek:Czosnek siatkowaty

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_M_Malicki.JPG 87,71 kB
fot_M_Malicki1.JPG 270,90 kB
fot_M_Malicki2.JPG 281,77 kB
fot_M_Malicki3.JPG 244,10 kB
fot k_Chwistek1-Allium victorialis-2010-2.jpg 140,99 kB
fot_K_Chwistek-Allium victorialis-2010-5.jpg 126,40 kB