Goryczuszka czeska

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Gentianella bohemica Skalický
*Nazwa taksonomiczna (polska):Goryczuszka czeska
Nazwa zwyczajowa: goryczka czeska
Ogólna charakterystyka:

Opis. Roślina dwuletnia, 10-30 cm wysokości. Łodyga wzniesiona, ulistniona naprzeciwlegle, prwaie od nasady gałęzista; gałęzie boczne skierowane ku górze, najdłuższe wyrastające w 2 i 3 węźle. Liście dłuższe od międzywięźli łodygi, wysokojajowate, dolne tępe, wyższe zaostrzone, brzegiem podwinięte i szorstkie. Kielich o ząbkach dłuższych od rurki, równowąskich, na brzegu podwiniętych, oddzielonych tępymi zatokami. Korona barwy jasnofioletowej, rurkowato-dzwonkowata, ok. 2,5 cm długości , w gardzieli długo orzęsiona, z 5 (wyjątkowo 4) łatkami. Torebka siedząca. Kwitnie w sierpniu. Rozmnaża się  generatywnie przez nasiona. Populacje obserwowane w Górach Stołowych i Pieninach liczą od kilku do kilkunastu osobników.

Występowanie. Pełne rozmieszczenie nie jest jeszcze poznane. Występuje w niższych położeniach górskich, sięgając po regiel dolny. Podany z kilku pasm karpackich (Pieniny, Gorce, Beskid Sądecki i Bieszczady) oraz środkowej części Sudetów, a ponadto z Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Gór Świętokrzyskich oraz dwu izolowanych stanowisk w Polsce północno-wschodniej (Puszcza Białowieska i okolice Łosic). Niektóre stanowiska znajdują sie na obszarach parków narodowych (w Pienińskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym oraz w górach Stołowych).

Siedlisko. Rośnie w murawach bliźniczkowych i na suchych łąkach.

Zagrożenie i ochrona. Źródło zagrożenia może stanowic intenstywny wypas oraz inne formy gospodarczego uzytkowania muraw i łąk, a także spontaniczna sukcesja krzewów i drzew. gatunek zamieszczony na "Czerwonej liście IUCN" i objety Dyrektywą Siedliskową.

 

Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:CR - krytycznie zagrożony

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytonasienne
Rząd:goryczkowce
Rodzina:goryczkowate
Rodzaj:Goryczuszka czeska
Gatunek:brak danych

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_Saxifraga.JPG 706,28 kB
fot_Saxifraga1.JPG 156,83 kB