Sesleria tatrzańska

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Sesleria tatrae (Degen) Deyl.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Sesleria tatrzańska
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis: syn. Sesleria sadlerana ssp. tatrae. Ten gatunek wieloletniej trawy o pełzającym kłączu należy do rodziny wiechlinowatych. Roślina tworzy szybko rosnące kępy wysokości do 50 cm. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Jest całkowicie mrozoodporna. Liście gładkie, zielone mają niewyraźne, białe obrzeżenie. Od maja do sierpnia pojawiają się ozdobne kłoski w główkowatym kwiatostanie o fioletowogranatowym zabarwieniu. Seslerie ciągle są niedocenianymi roślinami w ogrodowych kompozycjach. Zastosowanie – roślina doskonała do ogrodów skalnych i naturalistycznych oraz na obwódki rabat.

kwitnie latem, kwitnie wiosną, b fioletowe, b zielone

Występowanie: w Polsce występuje wyłącznie w Tatrach, jest roślina pospolitą

 stanowiska półcieniste, słoneczne, gleby średnio wilgotne, gleby suche, gleby zasadowe, gleby obojętne, ubogie, piaszczysto-gliniaste. Wymagania: Łatwa w uprawie. Sadzimy je na miejscu słonecznym lub półcienistym, w wapiennej, wilgotnej do suchej, przepuszczalnej glebie. Należy wycinać pozostałości zeszłorocznych źdźbeł trawy wczesną wiosną, a w sezonie wyczesywać obumarłe szczątki rośliny Rośliny te wcześnie wypuszczają pędy i szybko rosną będąc w tym czasie najbardziej dekoracyjne. Kwiatostany należy usuwać na początku jesieni aby nie zakłócały żywej zieleni liści.

Zagrożenie i ochrona: Bywa atakowana przez choroby grzybowe. Na zbyt wilgotnych, mało przewiewnych stanowiskach może rozwijać się pleśń.

Źródło: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski, W. Matuszkiewicz, Warszawa 2006;

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:CR - krytycznie zagrożony

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:wiechlinowce
Rodzina:wiechlinowate
Rodzaj:sesleria
Gatunek:sesleria tatrzańska

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_S_Wierzcholska1.JPG 686,56 kB
fot_S_Wierzcholska.JPG 691,84 kB