Perłówka orzęsiona

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Melica ciliata L.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Perłówka orzęsiona
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Dość rzadko spotykana u nas trawa. Wyrasta do 75 cm. Liście szarozielone, dość sztywne, w gęstych kępach, długość do 17,5 cm, równowąskie lub nawet nitkowate, zwinięte rynienkowato, wiechy dość luźne, przewisające, bladozielone, czasem purpurowonabiegłe, po dojrzeniu żółtawe. Kwitnie VI-VII.

Występowanie. W Polsce występuje tylko w Sudetach i osiąga tutaj północną granicę ciągłego zasięgu. Notowana była na zaledwie 5 stanowiskach, z których istnieją obecnie tylko 3: Ożary, Nowa Ruda-Dzikowiec i Góra Grodzik koło Mysłowa.

Siedlisko. Rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, suchych, na glebie zasadowej, ubogiej często kamienistej. Rośnie na piaskach, rumoszu skalnym, piargach, żwirze. Preferuje umiarkowanie ciepłe warunki klimatyczne. Jest autotrofitem i hemikryptofitem.

Zagrożenie i ochrona. Populacje są izolowane i małe, liczą od kilkunastu do kilkudziesięciu kęp. Perłówka orzęsiona jest gatunkiem pionierskim, zasiedlającym półki i rumosz skał wapiennych. Eutrofizacja oraz przekształcenie bezpośredniego otoczenia powodują, że obecnie na wszystkich stanowiskach jest wypierana przez bardziej ekspansywną roślinność. 

Źródło: Zagrożone Gatunki Flory Naczyniowej Dolnego Śląska, Z. Kącki, Wrocław 2003; Byliny ogrodowe, J. Marcinkowski, Warszawa 2002;

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:CR - krytycznie zagrożony

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:wiechlinowce
Rodzina:wiechlinowate
Rodzaj:perłówka
Gatunek:Perłówka orzęsiona

Zdjęcia

brak danych
Ikona Plik Rozmiar