Sosna drzewokosa

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Pinus x rhaetica Brügger
*Nazwa taksonomiczna (polska):Sosna drzewokosa
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Krzew, rzadziej małe drzewo, o szpilkach zimnozielonych; osiąga 3-7 m wysokości. Jest bardzo podobna do kosówki P. mugo; różni się od niej głównie kształtem szyszek, które u sosnydrzewokosej są niesymetryczne. Sosna drzewokosa jest  mieszańcem między kosówką Pinus mugo i sosna zwyczajną P. sylvestris. Często traktowana jako podgatunek kosówki P. mugo subsp rotundata. Tworzy liczne formy pośrednie między gatunkami rodzicielskimi, stąd charakteryzuje się dużą zmiennością pod względem pokroju. Może być podobna bardziej do jednego z rodziców, w zależnosci od liczebności w najblizszym otoczeniu osobników reprezentujących dwie formy rodzicielskie, co wiąże się z usytuowaniem stanowiska w wyższych lub niższych położeniach. Kwitnie w czerwcu. Najliczniejsze populacje występują na torfowiskach w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej.

Występowanie. Jest gatunkiem rzadkim, występującym w Sudetach (Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Stołowe i Bystrzyckie) oraz w karpatach (Tatry, Kotlina Orawsko-Nowotarska. Ponadto rośnie na jednym stanowisku niżowym w Borach Dolnośląskich (Węgliniec). Siedliska tego gatunku zabezpieczone sa w kilku rezerwatach (np. Torfowisko nad Węglincem w Borach Dolnośląskich, Bór na Czerwonym koło Nowego Targu, Torfowisko pod Zielencem).

Siedlisko. Rośnie na torfowiskach wysokich o odczynie kwaśnym, na skalistych zboczach i piargach, na glebach utworzonych z wapieni i dolomitów.

Zagrożenie i ochrona. Gatunek zagrożony na skutek eksploatacji i niszczenia torfowisk, jak również z powodu krzyżowania się z gatunkami rodzicielskimi, co prowadzi do "rozmywania się" specyficznych cech. Zamieszczony w "Polskiej czerwonej księdze roślin".

Źródło: Flora Polski Rośliny chronione, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2006

Kategoria zagrożenia wg:Polska Czerwona Księga Roślin
Kategoria zagrożenia gatunku:1.4 VU (vulnerable)

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:iglaste
Rząd:sosnowce
Rodzina:sosnowate
Rodzaj:sosna
Gatunek:sosna drzewokosa

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_K_Lach.jpg 228,30 kB
fot_K_Lach1.JPG 364,31 kB
fot_K_Lach2.JPG 293,75 kB
fot_K_Lach3.JPG 291,09 kB