Gęsiówka alpejska

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Arabis alpina
*Nazwa taksonomiczna (polska):Gęsiówka alpejska
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Roślna wieloletnia, wysokosci 10-30(40) cm., cała okryta króciutkimi, dość gęstymi, gwiazdkowatymi włoskami (wyjątkowo naga). Oprócz wzniesionych pędów kwiatowych rozwijają się liczne rozesłane pędy płonne zakończone różyczkami liściowymi. Liście na brzegu grubo ząbkowane, w górze zaostrzone, na pędach kwiatowych jajowate, obejmujące łodygę sercowatą nasadą, na pędach płonnych wyraźnie mniejsze, klinowato zbiegające w krótki ogonek. Kwiaty 4-krotne, skupione w groniaste, gęste kwiatostany. Działki kielicha na brzegu błoniaste, długości 3-5 mm, wewnętrzne z wyrażnymi wybrzuszeniami w nasadzie. Płatki korony barwy białej, około dwa razy dłuższe od działek kielicha. Owoce w postaci równowąskich, spłaszczonych łuszczyn, długości 3-5 cm, silnie odstających od osi owocostanu. Nasiona dość liczne, brunatne, płaskie, z wąskim oskrzydleniem. Kwitnie od maja do września.

Występowanie. Północna Europa oraz góry środkowej i południowej Europy; ponadto zachodnia Syberia, Ameryka Północna oraz Grenlandia. Gatunek częsty na Babiej Górze i w Tatrach. Wzdłuż rzek schodzi do Pienin i pasma Policy; stanowisko w Karkonoszach.

Siedlisko. Rośnie na skałach piagrach i żwirkach zwłaszcza w miejscachwilgotnych, od regla dolnego po pietro turniowe, z centrum występowania w piętrach kosówki i halnym. Występuje na różnych podłożach, zawsze jednak na glebie silnie szkieletowej.

Źródło: Flora Polski Rośliny górskie, H. Piekoś-Mirkowa, Z. Mirek, Warszawa 2007

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:CR - krytycznie zagrożony

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:naczyniowe
Klasa:okrytonasienne
Rząd:kapustowce
Rodzina:kapustowate
Rodzaj:gęsiówka
Gatunek:Gęsiówka alpejska

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_M_Malicki.JPG 283,35 kB
fot_M_Malicki1.JPG 318,83 kB
fot_M_Malicki2.JPG 303,42 kB
fot_M_Malicki3.JPG 233,54 kB