Sasanka wiosenna

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Pulsatilla vernalis (L.) Mill.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Sasanka wiosenna
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Roślina rzadka, wymierająca, populacje nieliczne po kilka, kilkanaście osobników. Gatunek rośliny wieloletniej, należącej do rodziny jaskrowatych. Łodyga owłosiona, po przekwitnieniu znacznie sie wydłuża. Pod ziemią posiada silne i rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta kilka łodyg. Liście silnie owłosione. Kwiat jeden duży, szczytowy, fioletowy na łodydze, zwieszający się w dół. Kwiat o dlugości 2-3cm początkowo dzwonkowate, później rozpostarte. 

Występowanie. Gatunek środkowo-europejski. Występuje  w fitocenozach z klasy Vaccinio-Piceetea. W Polsce dwa ośrodki - górski (Sudety, Tatry) oraz niżowy (w północnej i centralnej części). Przez Polskę przebiega wschodnia granica występowania tego gatunku. Na Śląsku dość liczne stanowiska podawane do 1945 r, okolice Śnieżki, Trzebnicy, Milicza, Oławy, Polkowic, Chojnowa.

Siedlisko. Rośnie w świetlistych borach, na wrzosowiskach, suchych, trawiastych skarpach, murawach. Miejsca nasłonecznione lub tylko okresowo nasłonecznione. Gleby piaszczyste od umiarkowanie kwaśnych do obojetnych.

Zagrożenie i ochrona. Głównym zagrożeniem dla tego gatunku jest zmiana form zagospodarowania terenu (zręby zupełne, wprowadzanie monokultur sosnowych, zamiana terenów leśnych na uzytki rolne bądź ich urbanizacja), niszczenie bezpośrednie przez wykopywanie do ogródków, stanowiska gorskie - przez ruch turystyczny. 

Źródło: Z. Kącki, Zagrożone Gatunki Flory Naczyniowej Dolnego Śląska, wrocław 2003

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:RE - wymarły w regionie

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:jaskrowce
Rodzina:jaskrowate
Rodzaj:sasanka
Gatunek:Sasanka wiosenna

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_A_Delimat.jpg 267,79 kB
fot_A_Delimat1.jpg 339,69 kB