Ostnica piaskowa

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Stipa borysthenica Klokov
*Nazwa taksonomiczna (polska):Ostnica piaskowa
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Wieloletnia trawa kępowa, której pędy kwiatostanowe osiagają 40-90cm. Charakterystyczną cechą jest bardzo długa ość plewki dolnej, w dolnej części naga, wyżej pierzasto owłosiona. Gatunek ten kwitnie w maju i czerwcu. 

Występowanie. W Polsce ostnica piaskowa występuje ekstrazonalnie, obecnie stwierdzana jest jedynie na stanowiskach w Dolinie Dolnej Odry. Potwierdzono cztery stanowiska: trzy w rejonie Rudnicy i Siekierek, jedno na zboczach w okolicy Gozdowic 

Siedlisko. Zasiedla przeważnie górne tarsy rzeczne, zbudowane z piasków zawierających węglan wapnia. Spotyka się ją zarówno w otwartych, silnie nasłonecznionych murawach, jak i na niewielkich polankach wśród różnowiekowych borów sosnowych.

Zagrożenie i ochrona. Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową , tak jak wszystkie gatunki dziko występujące w kraju. Gatunek krytycznie zagrożony, ginący.

Zagrożenie i ochrona. 

 

Zarzycki K. (red.) Kaźmierczakowa R.: Polska czerwona księga roślin. Paprotniki i rośliny kwiatowe. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2001.

Kategoria zagrożenia wg:Polska Czerwona Księga Roślin
Kategoria zagrożenia gatunku:1.2 CR (critical)

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:wiechlinowce
Rodzina:wiechlinowate
Rodzaj:ostnica
Gatunek:Ostnica piaskowa

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_M_Wojciechowska.JPG 109,20 kB
fot_M_Wojciechowska1.JPG 222,43 kB
fot_M_Wojciechowska2.JPG 184,05 kB
fot_M_Wojciechowska3.JPG 198,52 kB