Perłówka siedmiogrodzka

Informacje ogólne

*Nazwa taksonomiczna (łacińska):
Melica transsilvanica L.
*Nazwa taksonomiczna (polska):Perłówka siedmiogrodzka
Nazwa zwyczajowa: brak danych
Ogólna charakterystyka:

Opis. Gatunek wieloletniej trawy należącej do rodziny wiechlinowatych. W pokroju wyprostowana o pędach łukowato wygiętych. Liście ciemnozielone, miękko owłosione. Kłosokształtne wiechy są fioletowawe, później brązowo-czerwone do szarych, połyskujące. Pojawiąją się od maja do lipca. Wysokość kępy 0,5m wraz z kwiatostanem do 1m.

Rozmieszczenie. Występuje na Przedgórzu, Pogórzu, a także w niższych partiach górskich Sudetów na kilkinastu stanowiskach. Największa populacja znajduje się koło Dobromierza, na skałach bezposrednio nad wodami zalewu.

Siedlisko. Występuje zwykle na stanowiskach suchych dobrze nasłonecznionych. Rośnie na każdej przepuszczalnej, lekkiej glebie,  umiarkowanie wilgotnej i suchej. 

Zagrożenie i ochrona. Roślina zaliczana jest do gatunków rzadkich, potencjalnie zagrożonych i umieszczona została "Czerwonej liście roślin i grzybów Polski". Zagrożeniem gatunku jest niszczenie siedlisk, ich eutrofizacja skutkujaca szybką sukcesją roślinności oraz rozdeptywanie. 

Źródło: Zagrożone gatunki flory naczyniowej Dolnego Śląska, Z. Kącki, Wrocław 2003; Encyklopedia roślin Rośliny ogrodowe i kwiaty doniczkowe;

 

Kategoria zagrożenia wg:Czerwona lista roślin naczyniowych Dolnego Śl
Kategoria zagrożenia gatunku:VU - narażony

Taksonomia

Królestwo:rośliny
Podkrólestwo:brak danych
Klasa:okrytonasienne
Rząd:wiechlinowce
Rodzina:wiechlinowate
Rodzaj:perłówka
Gatunek:Perłówka siedmiogrodzka

Zdjęcia

Ikona Plik Rozmiar
fot_Saxifraga.JPG 240,44 kB
fot_Saxifraga1.JPG 264,88 kB
fot_Saxifraga2.JPG 152,76 kB