Opis. Drobna roślina wysokogórska, trwała. z nadziemnego kłącza wyrastają liczne łodygi, 5-15 cm wysokie. Roślina bardzo rzadka
Występowanie. Występuje w górach środkowej i południowej Europy, od południowej Hiszpani po Sudety oraz południowe i wschodnie Karpaty. Rośnie głównie w piętrze alpejskim. w Karkonoszach ma liczne stanowiska na wysokości od 990 do 1410 m n.p.m.; rośnie także w masywie Pradziada i Jesionikach. jedyne stanowiska w Polsce znajduja się w Karkonoszach, są to: Mały i Wielki Śnieżny Kocioł, pod Śnieżką w dolinie Łomniczki i kocioł polodowcowy Małego Stawu.
Siedlisko. Roślina siedlisk ubogich. Rośnie w wilgotnych szczelinach granitowych skał i na wilgotnym żwirku u podnóży skalnych ścian.
W latach 1988 i 1991 znaleziono w Małym i Wielkim Śnieżnym Kotle jedynie 11 i 12 osobników.
Zagrożenia i ochrona. W latach 1988 i 1991 znaleziono w Małym i Wielkim Śnieżnym Kotle jedynie 11 i 12 osobników. Trudno wskazać zagrożenia zewnętrzne, ale silne zanieczyszczenie powietrza w zachodnich Sudetach, powodujące nadmierne zakwaszenie wód i zmianę chemizmu gleb, może zagrozić skarajnie małej populacji rzeżuchy rezedolistnej. Konieczna jest stała obserwacja stanowisk. Wskazana byłaby uprawa tej rośliny z nasion w ogrodach botanicznych.
Źródło. Polska Czerwona Księga Roślin, K. Zarzycki, R. Kaźmierczakowa, PAN, Kraków 1993